Rychvald u Ostravy

Můžeme Vám pomoci

Je Vašim rodičům jejich vlastní dům nebo byt najednou příliš velký, plný nástrah a překážek, jako jsou schody nebo prahy? Chtěli by bydlet v menším a bez bariér, s přímým vstupem do udržovaného parčíku (atria)? Nebo s přímým vstupem na vlastní terasu a malou zahrádku? Stala se pro ně jejich samota nesnesitelnou nebo doma už všechno hůře sami zvládají anebo se o ně bojíte? Nechcete pro své rodiče jen lůžko nebo pokoj v institucializovaném zařízení jako je domov pro seniory nebo dům s pečovatelskou službou?

Vyplňte tento formulář a my Vás budeme kontaktovat za účelem prohlídky Senior Parku společně s doporučením nabídky vhodného bytu s asistenčními službami Vašim rodičům.

Rádi na místě zájemcům o bydlení zodpovíme všechny otázky, třeba proč nejsme pečovatelská služba a proč chceme umožnit člověku, kterému pomáháme, aby si co nejvíc věcí dělal sám.

Město Rychvald

Rychvald je město ležící 11 km severovýchodně od Ostravy, kraj Moravskoslezský. Má přibližně 7400 obyvatel a jeho katastrální území zaujímá rozlohu 1704 ha. Nadmořská výška obce je 203-266 m. n. m. Díky svému umístění je Senior Park skvělá volba pro občany, kterým nevyhovuje domov pro seniory v Ostravě.

Výstavbou Senior Parku ve městě Rychvald jsme nejen v tomto místě pomohli vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou vhodných bytů pro seniory a domů s pečovatelskou službou. Zde mohou najít senioři domov v celkem 41 bezbariérových bytech.

Historie obce

V době kdy vznikalo Těšínské knížectví se objevila první zmínka o obci, psal se rok 1305. Pod vládu Jana Lucemburského se knížectví dostalo v roce 1327, později připadlo Habsburkům, kteří ho měli v držení až do první světové války. Československá správa byla obnovena po válce v roce 1945.

Zajímavosti a pamětihodnosti

Kostel svaté Anny byl vystavěn ke konci 16. století, je kulturní památkou České republiky.

Zámek Rychvald, také někdy nazýván Starý dvůr, je od roku 2005 postupně opravován.

Rybník Skučák - chráněná rezervace vzácné flóry, přírodní sídliště vodních ptáků.

Další informace o obci

Více o městě Rychvald na www.rychvald.cz

______________________________________________________________________________________________________________________________

Informace pro obyvatele Senior Parku

Senior Park – „Tady jsme doma!“

SENIOR PARK již od roku 2006 buduje pro vás bytové komplexy po celé České republice (např. SENIOR-PARK kousek od Brnau Ostravy nebo Mladé Boleslavi) s cílem poskytnout vám nejen bezpečný domov bez bariér, ale především příjemné, pohodové až rodinné prostředí.

Věřte, že uděláme maximum pro vaši spokojenost, bezstarostnost a náš milý personál, aby k vám vysílal jen samý úsměv.

Pro koho není bydlení určeno

Vynasnažíme se, aby i soužití s vašimi sousedy v Senior Parku bylo klidné a spokojené. Proto dopředu říkáme, že bydlení u nás není určeno osobám s duševním onemocněním nebo třeba s významnou poruchou osobnosti spojenou s Alzheimerovou nemocí. Víme, že dobré víno nebo studené pivo dokáže navodit příjemnou atmosféru, ale pokud by nadměrným užíváním mohl být narušován místní život a klid, nemůžeme vám bydlení u nás nabídnout, stejně jako těm, kteří jsou nesnášenliví, konfliktní nebo se chovají natolik asociálně, že by to mohlo vylučovat pohodové soužití v naší komunitě.

Bydlení takových osob v Senior Parku považujeme za nepřiměřené riziko pro ostatní obyvatele, kterým chceme dopřát dokonalou spokojenost.

Senior Park Rychvald

Bytový komplex SENIOR PARK Rychvald s dvaadvaceti samostatnými zcela bezbariérovými bytovými jednotkami a šestnácti byty v řadové zástavbě se nachází blízko centra obce a proto může vyhovět každému, komu se nezamlouvá městská atmosféra domovu důchodců v Ostravě.

Pro vaši snadnou orientaci a maximální spokojenost jsme pro vás připravili následující informace:

  1. Důležitá telefonní čísla
  2. Poskytované standardní služby v areálu
  3. Infrastruktura obce, úřady, dopravní obslužnost, služby
  4. Nabídka zajištění ostatních služeb dle přání klienta
  5. Domovní řád
  6. Vnitřní směrnice „Asistenční služby“

1. Důležitá telefonní čísla

hasiči: 150
zdravotnická záchranná služba: 155
Policie ČR 158
tísňová linka 112
vedoucí Senior Parku: +420 776 162 472

2. Poskytované asistenční služby v areálu

Více než 10 let provozu Senior Parků ukázalo, že služby poskytované naším personálem vyhovují potřebám uživatelů samostatných bytů. Právo na užívání těchto služeb vzniká současně s užíváním bytu. Asistenční služby často poskytujeme ve spolupráci s rodinou uživatele služeb, a to každý všední den, od 8:00 do 16:30 hod. Činnosti charakteru sociální služby, jako je třeba pomoc s osobní hygienou a činnosti charakteru služby domácí péče, jako je například podání léků, jsme přenechali odborníkům a v každém areálu vám rádi doporučíme pečovatelky z terénní pečovatelské služby nebo sestřičky z domácí péče, s nimiž si můžete potřebné úkony nasmlouvat. My se vám postráme o hezké a důstojné bydlení a vyplnění vašeho volného času.

S čím vám pomůže vedoucí Senior Parku:

Vedoucí Senior Parku udělá všechno pro to, abyste se u nás cítili jako doma. Bude vás chtít zapojit do aktivit, které si pro vás každý měsíc plánuje. Ať už jsou to výlety po okolí, nebo soutěžní kvízy, nebo koncerty, nebo návštěvy divadel, nebo společné vaření, nebo oslavy vašich narozenin a svátků, nebo představení dětí ze školek a škol, nebo besedy se zajímavými lidmi, nebo odpolední debatování u kafíčka. Měsíční programy se utváří podle toho, co si oblíbíte nejvíc, někde rádi hrají šipky, jinde kulečník a jinde si za domem udělali hřiště na petanque. Také proto vedoucí bude chtít poznávat vaše potřeby a přání a společně s hospodyní a domovníkem se vynasnaží je plnit. Bude je hlídat, aby se na vás všichni zaměstnanci celý den usmívali. Bude chtít být s vámi v kontaktu každý den alespoň na chvilinku, aby přinejmenším zjistila, jestli je u vás všechno v pořádku. Bude vás chtít seznámit s vašimi sousedy, ale jen do té míry, do které to dovolíte a bude si chtít najít mezi vámi pomocníka s vedením knihovny a psaním kroniky. Určitě vám pomůže sladit váš požadavek na odvoz naším vozidlem s našimi pravidelnými jízdami na nákupy. A protože to tady dobře zná, doporučí vám kadeřnici, masérku, pedikérku, či jakoukoliv jinou službu, se kterou máme jen ty nejlepší zkušenosti. Když si nebudete vědět rady, na který úřad se obrátit při vyřízení vašich záležitostí, jistě vám poradí a pomůže. Prostě a jednoduše má na starost provoz celého areálu, a hlavně vaši spokojenou náladu.

S čím vám pomůže hospodyně:

Hospodyně se stará o pořádek a čistotu nejen ve společných prostorách, ale pomůže vám s úklidem i ve vašem bytě, nebo pomáhá paní vedoucí s plánováním měsíčního programu akcí pro vás, přitom některé může připravit i sama. Třeba pravidelné cvičení v hale. Cviky vybírá tak, abyste posilovali své svaly jako prevenci proti pádům. Abyste zbytečně neupadli, zkontroluje i u vás v bytě, jestli vám tam neleží překážky, jestli nemáte klouzavé koberce nebo boty s klouzavou podrážkou, jestli máte často používané věci uložené na dosah ruky. Zkrátka se snaží pomoci vám, stejně jako všichni naši zaměstnanci, zabránit zbytečným pádům v bytě. Při svých pravidelných návštěvách vám připomene nejbližší akci pořádanou Senior Parkem. Abyste mohli trávit čas na sluníčku v upraveném atriu, v altánku, na lavičce u jezírka, stará se o vysazené kytičky, bylinky i ostatní rostlinstvo.

A co můžete chtít po našem domovníkovi:

Domovník Senior Parku především zajišťuje vaši dopravu ať už na plánované výlety do okolí dvakrát měsíčně, k lékaři, až třikrát týdně vám může dovézt drobný nákup, z toho alespoň jednou týdně si s ním můžete jet nakoupit sami. Jezdí se v pravidelné časy, ale také podle vašich individuálních přání, které je ovšem potřeba sladit s hromadnými jízdami. Pokud mu dáte seznam, může vám drobný nákup i přivézt. No a jakmile je o vás postaráno co do dopravy, vrhne se na údržbu areálu a bytů, od sekání trávy, přes zametení chodníčků až po opravu kapajícího kohoutku. Rád si s vámi něco ugriluje, když paní vedoucí zařadí do odpoledního plánu takto mezi všemi oblíbený strávený čas. Tak nezapomeňte tuto aktivitu vyžadovat!  

Balíček služeb

3. Infrastruktura obce

V Rychvaldu se nachází základní infrastruktura, obecní úřad, knihovna, obchod s velmi pestrou nabídkou zboží i základní služby. V obci jsou zajištěny poštovní služby doručovatelkou.

Obecní úřad:

Budova obecního úřadu se nachází ve středu obce u náměstí, Orlovská 673, Rychvald 735 32. Jedná se o obecní úřad se službami : matrika, ověřování podpisů...

Úřední hodiny:

PO 8:00 - 17:00 úřední hodiny
ÚT 7:00 - 14:00
ST 8:00 - 17:00 úřední hodiny
ČT 7:00 - 14:00
PÁ 7:00 - 11:30

tel.: +420 596 543 037, e-mail: sargankova@rychvald.cz

Místní knihovna:

Prostory místní knihovny se nachází v kulturním domě v bezprostřední blízkosti obecního úřadu.
Otevírací doba: pondělí: 16:00 – 17:00
Služby knihovny: možnost zapůjčení z více jak 1 500 knih, které se neustále obměňují na základě meziknihovní výpůjční služby.

Obchod:

Hruška se nachází na náměstí obce. Nabízí pestrý sortiment, otevírací doba PO-PÁ 07:00-18:00; SO 07:00-12:00; NE 08:00-11:00

Penny Rychvald, market se nachází ve směru na Bohumín u kruhového objezdu, otevírací doba: PO-NE 07:00-20:00

Rychvaldská pekárna

Rychvaldská pekárna zásobuje chlebem obchodníky ve čtyřech okresech Moravskoslezského kraje, od Jablunkova po Frenštát pod Radhoštěm. Rychvaldská pekárna nabízí širokou škálu druhů chutného a čerstvého chleba, od základního pšenično-žitného Rychvaldského po chleby z tmavých i speciálních mouk, balené i nebalené, v různých gramážích podle požadavků spotřebitelů. Ruční výroba chleba je založena na tradičních recepturách a technologiích tak, aby splňovala požadavky nejnáročnějších zákazníků. Kromě tradičního Rychvaldského chleba pekárna peče další celou řadu výrobků. Například to jsou chléb Cerea, Slunečnicový, Vícezrnný, Žitný, či Česnekovo-škvarkové placky. Rychvaldská pekárna svým odběratelům dodává také pečivo.

Pekárna si zajišťuje rozvoz chleba i pečiva několikrát denně sama a je schopna na základě telefonické objednávky své výrobky kdykoli během dne přivést.

Prodej: nonstop

SENIOR TAXI

Služba pro občany Rychvaldu starší 65 let a s průkazem ZTP a ZTTP. Provozní doba : pracovní dny od 07:00 hod. do 14:00 hod. V nutných případech i NONSTOP, tel.: +420 728 525 065www.rychvald.cz/senior-taxi

Senior taxi pro občana přijede až domů, do každého místa v Rychvaldu,a doveze ho do centra města !! Při nástupu do vozidla každý cestující uhradí symbolické jízdné 10,- Kč, samotná cesta je hrazena městem. Jestliže bude chtít využít senior taxi i ke zpáteční cestě, domluví se s řidičem na čase a pro cestu zpět platí stejné pravidla hrazení.

HOSPITAL TAXI

Obdoba SENIOR TAXI s cílovými stanicemi nemocnice měst Bohumín, Orlová, Ostrava a Třinec, tel.: +420 739 889 779, www.rychvald.cz/senior-taxi

Dopravní obslužnost:

Obec je vzdálena cca 12km od Ostravy a 8km do Bohumína. Právě díky své poloze může být penzion Senior Park ideální volbou občanů, kterým nevyhovuje domov důchodců v Ostravě. Dopravní obslužnost je zajištěna městskou autobusovou dopravou jejíž zastávka stojí 300 m od Senior Parku. 

4. Nabídka zajištění ostatních služeb dle přání klienta

Dovoz obědů:

Dovoz obědů je zajištěn v pracovní dny, výběr ze 3 druhů jídel od těchto firem:

Restaurace Orlovka, Staré náměstí 76, Orlová - město, tel. +420 732 279 005, cena obědů: 110,-Kč, www.orlovka.cz/

Jídelna u Moniky, Rychvaldská 2012, Petřvald, tel. +420 734 109 258, +420 724 448 926, cena obědů: 125,-Kč do vlastních nosičů, 135,-Kč do jednorázových obalů, https://cs-cz.facebook.com/jidelnaumoniky/

U sester, Bohumínská 1704, Rychvald, tel. +420 604 114 199, cena obědů: 119,-Kč do vlastních, 125,-Kč do jednorázových obalů, http://www.usester.cz/index.php?strana=110

Stravování o víkendu je možné, ale na výběr je jen jedno menu, ceny jsou uvedeny celkem za polévku a hlavní jídlo.

Pedikúra, manikúra, masáže, kadeřnické služby:

Všechny výše uvedené služby můžeme zprostředkovat dle vašeho přání přímo v areálu Senior Parku, případně ve vašem bytě.

Pečovatelské služby:

Samozřejmostí je nabídka sociálních služeb přímo z města: https://rychvald.cz/socialni-sluzby/

Pečovatelská služba je poskytována Domácí péčí Majka s.r.o., Těreškovova 2206, Karviná 7, tel.: +420 777 724 560, web: domaci-pece-majka.webnode.cz/   

Své služby nabízí obvodní lékaři, rehabilitace, nově i zubní lékař, vše na ulici Mírová, www.rychvald.cz/mesto/zdravotni-stredisko 

5. Domovní řád

Domovní řád

6. Vnitřní směrnice 'Asistenční služby'

Vnitřní směrnice 'Asistenční služby'