Hrádek nad Nisou

Můžeme Vám pomoci

Je Vašim rodičům jejich vlastní dům nebo byt najednou příliš velký, plný nástrah a překážek, jako jsou schody nebo prahy? Chtěli by bydlet v menším a bez bariér, s přímým vstupem do udržovaného parčíku (atria)? Nebo s přímým vstupem na vlastní terasu a malou zahrádku? Stala se pro ně jejich samota nesnesitelnou nebo doma už všechno hůře sami zvládají anebo se o ně bojíte? Nechcete pro své rodiče jen lůžko nebo pokoj v institucializovaném zařízení jako je domov pro seniory nebo dům s pečovatelskou službou?

Vyplňte tento formulář a my Vás budeme kontaktovat za účelem prohlídky Senior Parku nedaleko města Liberec společně s doporučením nabídky vhodného bytu s asistenčními službami Vašim rodičům.

Rádi na místě zájemcům o bydlení zodpovíme všechny otázky, třeba proč nejsme pečovatelská služba Liberec a proč chceme umožnit člověku, kterému pomáháme, aby si co nejvíc věcí dělal sám.

Obec Hrádek nad Nisou (okres Liberec)

Hrádek nad Nisou je město v severních Čechách, v okr. Liberec, v Libereckém kraji. Leží v Žitavské pánvi na okraji Lužických hor, 20 km severozápadně od Liberce a 6 km jihovýchodně od Žitavy blízko česko–německo–polského Trojzemí. Protéká jím Lužická Nisa.

Na silnici 35 z Liberce leží hraniční přechod do polského Porajówa a saské Žitavy. S Libercem a Žitavou má město i spojení železniční. Třetí hraniční přechod – turistický – je s německou obcí Hartau. Město udržuje těsné kulturní vztahy s německým městem Žitava a polským městem Bogatynia. Hrádek nad Nisou má přibližně 7 600 obyvatel. Historické jádro města je od roku 2003 městskou památkovou zónou.

Výstavbou Senior Parku v obci Hrádek nad Nisou jsme nejen v tomto místě pomohli vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou vhodných bytů pro seniory a domů s pečovatelskou službou. Zde mohou najít senioři domov v celkem 23 bezbariérových bytech.

Historie obce

V 10. století vybudovali v údolí Lužické Nisy Slované malou osadu s názvem Gród (hrad). Postupně však převládlo obyvatelstvo německé národnosti. Nejstarší písemná zmínka pochází z r. 288 a je uložena v klášteře St. Marienthal. Hrádecko bylo od 12. století částí Českého království a procházela jím důležitá obchodní stezka z Prahy k Baltskému moři. Od 13. století patřil Hrádek pod panství Grabštejn, v jehož držení se vystřídaly rody pánů z Donína, Mehlů ze Střelic, Černous, Trautmansdorfu, Gallasů a Clam-Gallasů.

Město v 15. století vypálili husité a roku 1866 bylo poničeno pruskými vojsky. Na začátku 20. století bylo převážně německé, česká škola zde vznikla až roku 1925. Po skončení 2. světové války bylo německé obyvatelstvo vysídleno.

Zajímavosti a pamětihodnosti

Kostel sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou byl poprvé zmiňován roku 1288, v roce 1586 byl renesančně přestavěn. Jeho dnešní podoba je z roku 1764.

Rekreační areál Kristýna vznikl zatopením lignitového dolu v 70. letech 20. století. Nabízí ubytování, podmínky k provozování vodních sportů a rybaření.

Další informace o obci

Více o obci Hrádek nad Nisou na www.hradek.eu.

______________________________________________________________________________________________________________________________

Informace pro obyvatele Senior Parku

Senior Park – „Tady jsme doma!“

SENIOR PARK již od roku 2006 buduje pro vás bytové komplexy po celé České republice (např. SENIOR-PARK kousek od Brnau Ostravy nebo Mladé Boleslavi) s cílem poskytnout vám nejen bezpečný domov bez bariér, ale především příjemné, pohodové až rodinné prostředí.

Věřte, že uděláme maximum pro vaši spokojenost, bezstarostnost a náš milý personál, aby k vám vysílal jen samý úsměv.

Pro koho není bydlení určeno

Vynasnažíme se, aby i soužití s vašimi sousedy v Senior Parku bylo klidné a spokojené. Proto dopředu říkáme, že bydlení u nás není určeno osobám s duševním onemocněním nebo třeba s významnou poruchou osobnosti spojenou s Alzheimerovou nemocí. Víme, že dobré víno nebo studené pivo dokáže navodit příjemnou atmosféru, ale pokud by nadměrným užíváním mohl být narušován místní život a klid, nemůžeme vám bydlení u nás nabídnout, stejně jako těm, kteří jsou nesnášenliví, konfliktní nebo se chovají natolik asociálně, že by to mohlo vylučovat pohodové soužití v naší komunitě.

Bydlení takových osob v Senior Parku považujeme za nepřiměřené riziko pro ostatní obyvatele, kterým chceme dopřát dokonalou spokojenost.

Senior Park Hrádek nad Nisou (okres Liberec)

Bytový komplex SENIOR PARK Hrádek nad Nisou s dvaceti samostatnými zcela bezbariérovými bytovými jednotkami se nachází v obci Donín u Hrádku nad Nisou, v těsné blízkosti centra města Hrádek nad Nisou, současně na dosah přírody, stranou městského ruchu. Okolí Senior Parku skýtá řadu námětů pro výlety, v blízkosti jsou Lužické hory a přírodní krajinná rezervace Kristýna s čistým jezerem.

Pro vaši snadnou orientaci a maximální spokojenost jsme pro vás připravili následující informace:

  1. Důležitá telefonní čísla
  2. Poskytované asistenční služby v areálu
  3. Infrastruktura obce
  4. Nabídka zajištění ostatních služeb dle přání klienta
  5. Domovní řád
  6. Vnitřní směrnice „Asistenční služby“

1. Důležitá telefonní čísla

hasiči: 150
zdravotnická záchranná služba: 155
Policie ČR 158
tísňová linka 112
vedoucí Senior Parku: +420 733 538 936

2. Poskytované asistenční služby v areálu

Více než 10 let provozu Senior Parků ukázalo, že služby poskytované naším personálem vyhovují potřebám uživatelů samostatných bytů. Právo na užívání těchto služeb vzniká současně s užíváním bytu. Asistenční služby často poskytujeme ve spolupráci s rodinou uživatele služeb, a to každý všední den, od 8:00 do 16:30 hod. Činnosti charakteru sociální služby, jako je třeba pomoc s osobní hygienou a činnosti charakteru služby domácí péče, jako je například podání léků, jsme přenechali odborníkům a v každém areálu vám rádi doporučíme pečovatelky z terénní pečovatelské služby nebo sestřičky z domácí péče, s nimiž si můžete potřebné úkony nasmlouvat. My se vám postráme o hezké a důstojné bydlení a vyplnění vašeho volného času.

S čím vám pomůže vedoucí Senior Parku:

Vedoucí Senior Parku udělá všechno pro to, abyste se u nás cítili jako doma. Bude vás chtít zapojit do aktivit, které si pro vás každý měsíc plánuje. Ať už jsou to výlety po okolí, nebo soutěžní kvízy, nebo koncerty, nebo návštěvy divadel, nebo společné vaření, nebo oslavy vašich narozenin a svátků, nebo představení dětí ze školek a škol, nebo besedy se zajímavými lidmi, nebo odpolední debatování u kafíčka. Měsíční programy se utváří podle toho, co si oblíbíte nejvíc, někde rádi hrají šipky, jinde kulečník a jinde si za domem udělali hřiště na petanque. Také proto vedoucí bude chtít poznávat vaše potřeby a přání a společně s hospodyní a domovníkem se vynasnaží je plnit. Bude je hlídat, aby se na vás všichni zaměstnanci celý den usmívali. Bude chtít být s vámi v kontaktu každý den alespoň na chvilinku, aby přinejmenším zjistila, jestli je u vás všechno v pořádku. Bude vás chtít seznámit s vašimi sousedy, ale jen do té míry, do které to dovolíte a bude si chtít najít mezi vámi pomocníka s vedením knihovny a psaním kroniky. Určitě vám pomůže sladit váš požadavek na odvoz naším vozidlem s našimi pravidelnými jízdami na nákupy. A protože to tady dobře zná, doporučí vám kadeřnici, masérku, pedikérku, či jakoukoliv jinou službu, se kterou máme jen ty nejlepší zkušenosti. Když si nebudete vědět rady, na který úřad se obrátit při vyřízení vašich záležitostí, jistě vám poradí a pomůže. Prostě a jednoduše má na starost provoz celého areálu, a hlavně vaši spokojenou náladu.

S čím vám pomůže hospodyně:

Hospodyně se stará o pořádek a čistotu nejen ve společných prostorách, ale pomůže vám s úklidem i ve vašem bytě, nebo pomáhá paní vedoucí s plánováním měsíčního programu akcí pro vás, přitom některé může připravit i sama. Třeba pravidelné cvičení v hale. Cviky vybírá tak, abyste posilovali své svaly jako prevenci proti pádům. Abyste zbytečně neupadli, zkontroluje i u vás v bytě, jestli vám tam neleží překážky, jestli nemáte klouzavé koberce nebo boty s klouzavou podrážkou, jestli máte často používané věci uložené na dosah ruky. Zkrátka se snaží pomoci vám, stejně jako všichni naši zaměstnanci, zabránit zbytečným pádům v bytě. Při svých pravidelných návštěvách vám připomene nejbližší akci pořádanou Senior Parkem. Abyste mohli trávit čas na sluníčku v upraveném atriu, v altánku, na lavičce u jezírka, stará se o vysazené kytičky, bylinky i ostatní rostlinstvo.

A co můžete chtít po našem domovníkovi:

Domovník Senior Parku především zajišťuje vaši dopravu ať už na plánované výlety do okolí dvakrát měsíčně, k lékaři, až třikrát týdně vám může dovézt drobný nákup, z toho alespoň jednou týdně si s ním můžete jet nakoupit sami. Jezdí se v pravidelné časy, ale také podle vašich individuálních přání, které je ovšem potřeba sladit s hromadnými jízdami. Pokud mu dáte seznam, může vám drobný nákup i přivézt. No a jakmile je o vás postaráno co do dopravy, vrhne se na údržbu areálu a bytů, od sekání trávy, přes zametení chodníčků až po opravu kapajícího kohoutku. Rád si s vámi něco ugriluje, když paní vedoucí zařadí do odpoledního plánu takto mezi všemi oblíbený strávený čas. Tak nezapomeňte tuto aktivitu vyžadovat!  

Balíček služeb

3. Infrastruktura obce

V Hrádku nad Nisou se nachází dostatečná infrastruktura, obecní úřad, knihovna, několik obchodů s potravinami, obchodní centrum s velmi pestrou nabídkou zboží i další základní služby jako pošta, kino, kulturní centrum Brána Trojzemí, vlakové a autobusové nádraží s pravidelnými spoji do Liberce, ale i do sousedního Německa. Hrádek nad Nisou má 7 630 obyvatel, nachází se na území tzv. Trojzemí, je zde bod, kde se potkávají hranice České republiky, Polska a Německa. Do krajského města Liberce to je z Hrádku nad Nisou pouhých 15 km.

Radnice:

Budova radnice se nachází v centru města, adresa: Horní náměstí 73, 463 34 Hrádek n. Nisou.
Úřední hodiny: pondělí, středa: 8:00-17:00
tel.: +420 482 411 411, e-mail: podatelna@muhradek.cz
web: www.hradek.eu

Městská knihovna:

Václavská ulice 471, Hrádek nad Nisou
tel.: +420 482 723 421, e-mail: knihovnahra@volny.cz
web: http://knihovna.hradek.cz

Obchody:

Supermarket Albert: Liberecká 642, Hrádek n.N., otevírací doba: pondělí-neděle 7-20

Penny Market: Sokolovská 765, Hrádek n.N., otevírací doba: pondělí-neděle 7-20

Dopravní obslužnost:

dopravní spojení mezi Hrádkem nad Nisou a Libercem funguje v pravidelných půlhodinových intervalech (vlak) a hodinových intervalech (autobus), mimo dopravní špičku každé 2 hodiny (vlak, bus).

Vlaky jezdí i do Německa (Zittau-Žitava, Dresden-Drážďany), autobusové spoje jezdí i do sousedních obcí jako Václavice, Chotyně, Chrastava, Jablonné v Podještědí.

V Hrádku nad Nisou jezdí též pravidelná městská hromadná doprava.

4. Nabídka zprostředkování ostatních služeb

Dovoz obědů:

Dovoz obědů je zajištěn v pracovní dny, výběr ze 4 druhů hlavních jídel a 2 polévek, od:
- restaurace KINO, Jablonné v Podještědí: cena: 130,-Kč (včetně polévky), na víkend objednávka z týdenního menu
- Retro jídelna, Hrádek nad Nisou, cena: 110,-Kč
Možnost objednávky: zeleninové saláty a obložené bagety.

Pedikúra, manikúra, masáže, kadeřnické služby:

Všechny výše uvedené služby můžeme zprostředkovat dle vašeho přání přímo v areálu Senior Parku, případně ve vašem bytě.

Pečovatelské služby:

Pečovatelská služba je poskytována v Domě s pečovatelskou službou v Hrádku nad Nisou v Nádražní ulici 700, Hrádek nad Nisou.

5. Domovní řád

Domovní řád

6. Vnitřní směrnice 'Asistenční služby'

Vnitřní směrnice 'Asistenční služby'